Tesla snižuje cenu nákladů baterie poháněné elektromobily. To znamená jediné – snížení pořizovací ceny za elektřinu, která tímto novým snížením nákladů nepřekročí více jak 125 dolarů za kWh. Tahle částka se nám líbí!

Tesla snižuje cenu nákladů baterie každým rokem

Za posledních šest let klesly náklady na výrobu baterií poháněné elektromobily o osmdesát procent. Ušetří se tak 227 dolarů za kWh. I když je to pro Teslu opravu velký pokrok, stále toto číslo nestačí ke spokojenosti.

Společnost potřebuje vyvinout takové baterie, které výrazně spadají pod průměrnou cenu. Aktuálně jsou Teslou doložené informace, že pro své vozy vyrábí baterie s celkovou pořizovací cenou nižší jak 35%. Před výrobou článkových baterií v Gigafactory začátkem roku 2016 společnost odhadovala snížení nákladů pod 190 dolarů za kWh a tak se také stalo.

Má vliv inovace baterií na konečnou cenu Modelu 3?

To, že Tesla nyní dokládá ve svých tiskových zprávách snížení nákladů až o 35% na výrobu baterie má být také doloženo v propagačním videu zobrazeném v některých jejích obchodech. Čísla mohou být ještě zajímavější díky spolupráci se společností Panasonic, která začala výrobu své nové „2170“ baterie.

Přestože Tesla nezveřejňuje skutečná čísla, struktura nákladů na výrobu baterií začínají být jasná. Začínající částka za kWh nižší jak 190 dolarů se snížením nákladů o 35% vede k méně než 124 dolarům za kWh. Budeme-li v praxi používat 55 kWh baterie do základního Modelu 3, stála by tak méně jak 6 875 dolarů. I když tato cifra bude zřejmě tou nejdražší složkou na celém autě, konečná cena vozu v základní verzi by neměla přesáhnout 35 000 dolarů (900 000 Kč).

Elektromobily se brzy dostanou na cenu vozů s plynovým pohonem

Už teď je jasné, že se brzy elektromobily stanou konkurenceschopné s vozy poháněnými plynem. Musí se ale dostat na částku 100 dolarů za kWh. Elon Musk v minulosti řekl, že by byl zklamán, pokud by Tesla nepřekonala milník v roce 2020 a nestala se tak konkurenceschopnou s plynovými vozy.