Trocha historie na začátek

Nejen že šlo o okázalé auto, šlo o elektromobil, který byl poháněn lithium-iontovými bateriemi, na které urazil vzdálenost 400 kilometrů na úplné nabití.

První vůz se světlu světa ukázal v červenci 2006 a prvních sto kusů bylo vyprodáno během tří týdnů. Vůz se prodával od března 2008 až do začátku roku 2012. Prodalo se 2 550 kusů a očekává se, že příchod druhé generace Roadsteru bude v roce 2019.

Auto zvládlo rekord v počtu ujetých kilometrů na jedno nabití. Jednalo se o 504km dlouhou cestu v australském závodu ekologických aut Global Green Challenge ujetou průměrnou rychlostí 40km/h. Zrychlení z 0 na 97km/h zvládl za 3,9sekundy a nejrychlejší udávaná rychlost je 201km/h.

Tesla Roadster

Co všechno umí?

Nejen že jde o stoprocentní elektromobil. Tesla Roadster vyvrací mýtus, že elektromobil rovná se líný automobil. Vzadu najdeme elektrický stroj, s nejvyšším výkonem čítající 183kW a točivým momentem 260Nm, umožňující elektromobilu akceleraci z nuly na sto za 4,2 sekundy. Jede rychlostí až 210km/h a ujede na jedno úplné nabití až 400km. Plně nabitý je pak pod tři a půl hodiny.

Jak se Tesla Roadster řídí

Namísto burácejícího zvuku motoru uslyšíte příjemné šelestění připomínající zvuk angličáku při dětských hrách. Do vozu se pohodlně vejdou dva cestující. Při mírném sešlápnutí plynu se automobil o váze 1140kg dere kupředu tak, že oba pasažéry suveréně zatlačí do sedadel. V zatáčkách díky své váze dobře sedí, ale jeho pohyby jsou trochu těžkopádné. Že ale automobil předběhl svou dobu, o tom není pochyb. Převodovka má dva stupně. První se používá do 100km/h, pak se přeřadí. Při jízdě z kopce automobil umí pohybovou energii vracet zpět do zásobárny elektrické energie.

Pohled do budoucna

Nová generace přijde snad v roce 2019 a bude těžit z již vyvinutých systémů. Stavěná bude na platformě Modelu 3. Dostane nový kabát a nechybět bude ani super mód, při jehož aktivaci se z nuly na sto dostane za méně než tři sekundy. Vyhlídky má tedy více jak příznivé, budeme se těšit, s čím nás Tesla překvapí.